Geçen sene ilki “Mestanlı Daima Kalbimde” sloganıyla düzenlenen Dünya Mestanlılar Buluşması, bu yılda Türkiye’den, Avrupa’dan katılımlarla birlikte Mastanlı’da 23 Temmuz 2011 Cumartesi günü gerçekleştirildi. 2. sinin düzenlenmesiyle birlikte geleneksel hale gelecek (her yıl düzenlenmesi) gibi duran buluşmaya resmi olmayan rakamlarla birlikte 5 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Mestanlı Şöleni hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce bu buluşmanın önümüzdeki senelerde daha yüksek katılımlarla ve daha iyi organizasyonlarla geçmesini temenni ediyoruz.

Dünya Mestanlılar Buluşması Hakkında Bilgi

Mestanlı buluşmalarını Momchilgrad Belediyesi organize ediyor ve merkezde bulunan Rodopi Stadyumunda gerçekleşiyor. Türkiye’den Mestanlı Derneği toplu halde, göç etmiş Mastanlıları otobüslerle (Belli bir ücret karşılığında) etkinliğe getiriyor. Bunun dışında Türkiye’den ve diğer ülkelerden kendi imkanlarıyla buluşmaya katılanlar oluyor. Buluşma temmuz ayının son haftasının cumartesi gününde gerçekleşiyor.

2. Dünya Mestanlılar Buluşması

Mestanlı Buluşmasının Tam Olarak İsmi Nedir ?

Aslında tam olarak ismi “Dünya Mestanlılar Buluşması” veya “Uluslararası Mestanlı Buluşması” olarak çevrilebilir. Fakat “Dünya Mestanlılar Buluşması” daha samimi bir ifade olduğunda Mestanli.NET sitesinde bu isim kullanılmaya gayret ediliyor. Bunun dışında “Mestanlı Daima Kalbimde” slogon olmasına rağmen isim olarakta kullanılıyor. Halk arasında ise, “Mestanlı Buluşması”, “Mastanlı Panayırı”, “Mastanlı Eğlencesi” gibi isimlerde kullanıyor. Bizde zaten genelde etkinlik için başlık atacağımızda hangisini kullanacağımızı şaşırıyoruz 🙂

Mastanlılar Coşkulu Bir Akşam Yaşadı

Mestanlı’da yaşayan ve bölgeden göç etmiş yaklaşık 5000 kişi etkinlikte eğlendi. Türkiye’den gelen pop sanatçısı Emirkan, Bulgar şarkıcı Magda, Halk sanatçımız Fahriye Güney, Bülent Şentürk Orkestrası ve Mestanlı’nın yerel halk oyunları gruplarıyla Mastalılar coşkulu bir gece yaşadı. Buluşmada 60 tane çevirme yapıldı ve çok sayıda köfte ve kebabce tüketildi.

2. Dünya Mestanlı Buluşması - Rodopi Stadyum

Dünya Mestanlılar Buluşmasında Kimler Vardı ?

 • Öncelikler asıl olması gereken insanlar, Mastanlı’da yaşayan ve Mastanlı’dan göç etmiş olan insanlar vardı. Eski ahbahlar, dostlar biraraya geldiler.
 • Türkiye’den T.C. Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk (Kendisi Kırcaali doğumludur)
 • HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Riza
 • Bulgaristan Kırcaali Milletvekili Necmi Ali
 • Balgöç Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan
 • Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis
 • HÖH Kırcaali il Teşkilatı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Kararada (Bursa Büyükşehir ile Momchilgrad Belediyeleri kardeş şehirlerdir)
 • Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk
 • Koşukavak Belediye Başkanı Sebihan Mehmet
 • Göç-Türk Federasyonu ve Cebel Derneği Başkanı Op. Dr. Gürçay Cem
 • Kızılağaç Belediye Meclisi Başkanı Şinasi Süleyman
 • ve daha sayamadığımız bir çok önemli isim
 • Son olarak misafirlerini karşılayan, resmi olarak ev sahibi konumundaki Momchilgrad Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah

2. Dünya Mestanlı Buluşması

T.C. Başbanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Mestanlılara Selam

Türkiye Büyük Millet Meclisi Bursa Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Mustafa Öztürk konuşmasında Başbakan Erdoğan’dan Mestanlı’lara selam iletti.

Konuşmalar

Katılımcıların hepsi etkinliğe katılmaktan mutlu olduklarını ve iyi dileklerini ilettiler.

Eğlence Gece Yarısına Kadar Sürdü

Gece yarısına kadar eğelenen katılımcılar, etkinlik sonunda evlerine döndüler.

Gelecek yıl düzenlenmesi planlanan 3. Mestanlı Buluşmasının, Ramazan ayının başlangıcıyla çakışması sebebiyle bir hafta önce yapılması da gündemde.

2. Dünya Mestanlılılar Buluşması Fotoğrafları İçin Tıklayın