Ali Bey Konağı köyü, bulgarca ismiyle Nanovitsa ; Güney Bulgaristan’da Kırcaali ilinin sınırları içerisinde Momchilgrad Belediyesi’ne bağlı bir köydür. Köyün kurucusu Ali Bey isminde biridir ve kendisine ithafen köyün ismi Ali Bey Konağı’dır.

Köyde, Nanovitsa Sv.sv.Kiril i Metodi Ortaokulu ve ayrıca Nanovitsa köyü Prolet Tam Günlük Anaokulu bulunmaktadır. Köy yakınlarında Nanovitsa Dinlenme Merkezi bulunmaktadır.

Ali Bey Konağı Köyü - Selo Nanovitsa

Nanovitsa Tarihi

Ali Bey Konağı, 1950 yıllarında sonlarında merkez köy olup, 1961 yılında bölgesindeki tüm köylere elektrik döşenmesi tamamlanmıştı. O yıllarda ilçe nüfusu 1500- 2000 civarınfa idi.İlçedeki yatılı okulda 250-300 okuyordu bunlardan 50-60 yatılı. İlçe merkezinde 400 ineklik modern ahır bulunuyordu günlük ortalama 4000- 6000 lt süt üretiliyordu. İlçenin mandırasında nefis peynirler üretilip diğer illere satılıyordu. Tarım üretimini geliştirmek için küçük ölçekli baraj inşa edildi ve yoğun bir şekilde meyve üretimine başlandı. Martençka fabrikası da 25-30 kişi istihdam ediyordu. (devamı Nanovitsa’nın Geçmişi isimli yazıda)

Ali Bey Konağı – Nanovitsa Hakkında Genel Bilgiler

Türkçe Adı : Ali Bey Konağı

Bulgarca Adı : ???????? (okunuşu Nanovitsa)

Ülke : Bulgaristan

İl : Kırcaali

Kasaba : Mestanlı

Nüfus : 442 (2010)

Rakım : 354 metre

Telefon Kodu : 03639

Plaka Kodu : K

Not : Bu makale bir taslak olup, köy hakkında bilgi sahibiyseniz yorum bırakarak veya iletişim kısmını kullanarak geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz.