Lise yıllarımı hatırlıyorum, bundan yıllar öncesini. Heyacanlı, kıpır kıpır ama önyargıları ön planda olan yıllarımı. O yaşlarda insanlar biraz öyledir. Sahiplendiğiniz şeylerin sonuna kadar arkasında ve idealistsinizdir, sizde kötü izlenimleri olduğunu düşündüğünüz şeylerin karşısındasınızdır. Hani derler ya ”İnsan tanımadığı şeyin düşmanıdır” diye ona benzer birşey sanırım. İşte ailemin ”Hadi bu yaz Bulgaristan’a gidelim, Gırcalı’yı, Mastanlı’yı görelim’ şeklinde ki tekliflerine ”Ya ne işimiz Bulgaristan’da, Gırcalı neresi, Mestan kim!?” şeklinde ki tepkimin sebebi sanırım az önce bahsettiğim önyargı meselesiydi. Kolumdan tutup, beni arabanın içine attıklarında benim için, daha önce hiç gitmemiş olduğum Bulgaristan serüveni başlamış olacaktı.

Bulgaristan Yolları ve Kapıkule’yi Geçmemiz

Her ne kadar bu yolculuğa başlangıç noktasında ilgisiz olsamda, yol boyunca bizimkilerin hevesinden ve çalan bulgarca müziklerden olsa gerek hafiften bir merak başlamıştı. Sonuçta yabancı bir ülkeye gidiyorduk. Sınırı geçince kendimi biraz tuhaf hissettim, yabancı bir ülke topraklarındaydık artık.

 

Kapıkule

 

Mestanlı Günleri

İsteksiz gelmiş olsamda ısınmaya, sevmeye başlamıştım Mestanlı’yı. Yeşillikler içinde bir kasaba, birbirini takip eden güzel ve güneşli günler, kargaşadan uzak sakin bir yaşam, kasaba içinde gezmek, köyleri görmek, sabah kahvaltı’da baniçka yemek ardından kafe’nin birine gidip kahve içmek… Bu saydığım hususlar önyargımın tamamen kırılmasına sebeb olmuştu. Tabi bir de yabancı bir dil konuştuklarından dolayı çekici gelen Bulgar kızları var 🙂

Tatil Bitiyor

Bulgaristan’a gelirken beni zorla getiren ailem bu sefer de Türkiye’ye dönmek için beni zorla götürüyorlardı. Sevmiştim burasını, gelirken gelmek istememiştim, dönerken de dönmek istemiyordum. Ama her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu tatilin de sonu gelmiş, içimde yerleşen hatıralarla ve çekmiş olduğum fotoğraflar ile artık dönüş yolundaydık.

Bulgaristan’a ilk gidişimde hissettiğim duygular özetle bunlardı. Geçen yıl ilk defa düzenlenen Uluslararası Mestanlı Buluşması‘nın sloganında dediği gibi, benim de ”Mestanlı Daima Kalbimde”.

…Bitti…

 

Momçilgrad

 

Bu yazı Anılar kategorisinde yayınlanmıştır. Benim de unutamadığım anılarım var diyorsanız, gönderin anılarınızı kendi isminizle yayınlansın.