Bulgaristan’ın Eski Geleneksel Çocuk Oyunları

Şimdiki çocuklar bilgisayar önünde satlerce vakit geçirebilir veya televizyon seyreder. Bir zamanlar ne televizyon ne de bilgisayar varmış. O zamanın  çocukları günlerini avluda veya kırlarda geçiriyormuş. O zamanlarda Doğu Rodoplarda oynanan çocuk oyunlarından birkaçını size sunuyoruz.

ÇELİK ÇOMAK

Gerekli malzemeler:
20 sm uzunluğunda iki ucu yontulmuş çelik.
1,5 m. uzunluğunda bir sopa
Toprağa bir çukur yapılır.
Oyuna beş kişi katılır. Sıraya dizilmiş çocukların önündeki çukurun üstündeki çeliği oyunculardan biri havalandırır ve ikinci bir vuruş daha yaparak çukurdan hızla uzaklaşmaya çalışır. Geri kalan oyuncular üç hanlede çukura ulaşmak isterler. Bunu başaramazlarsa birinci oyuncu adımları sayar. Oyunculardan biri çeliğe üç adımda erişinceye kadar oyun devam eder. Erişene ??bnyaga?? denilir. Oyun devam eder. Birinciliği çeliği en uzağa gönderebilen ve ilk bin adımı sayan kazanır. (Gugal oyunu da buna benzemektedir.)

BEŞ BEŞ  (Beçka)

Gerekli malzeme :
5 küçük yuvarlak  taş.
Oyun kuralları:
Bu oyun iki kişi tarafından oynanır. Herkes kendi zaferi için bir elle oynar.
Taşın biri yukarı atılınca geri kalan dört taş yere düşer. Yukarıya fırlatılan taş geri kalan dört taş yere düşünceye kadar tutulmalı.

Taşları toplanınca tekrar yukarı atılıp yere dağıtılır. Bu sefer taşları ikişer ikişer toplar. Tekrar taşı yukarı atar ve yere bırakır. Bu sefer bir artı üç olarak toplar. Sonra yine ayni hareketi tekrar eder ve dört taşı birden toplar. Bunları yere bırakıp baş parmağı ve parmağı ile yumurta şekli yapar. Ve bu yumurtaya dört taşı birer birer sokmaya çalışır.  Bundan sonra taşı yine yukarı atıp dördünü yere bırakır. Elinin biriyle köprü yapıp taşı atarak diğer taşları altından geçirir. En sonunda taşları iki eli ile toplayıp yukarı atar,  avuçları ile tekne yapıp taşları yakalamaya çalışır.  Ne kadar taş yakalayabildiyse okadar puan kazanmış olur. İlk elli puan toplayan oyunu kazanmış sayılır.