Mestanlılar geleneksel dostluk yemeğinde Hilton Bursa da buluştu.

Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneğinin her yıl düzenlediği dostluk yemeği bu yılda yoğun ilgi gördü.

Bu yıl beşincisi düzenlenen yemekte bir araya gelen Mestanlılar ve dostlarının buluşma adresi ise Hilton Bursa oldu. Çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı gece renkli görüntülere sahne olurken, gecede konuşan Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk, 1 yıl aradan sonra Mestanlı?dan, Ankara? dan , İzmir?den, istanbul?dan ve diğer illerden bu cuma akşamında bizlerle olmayı tercih edenler, yürekleri bizlerle aynı duyguları paylaşan sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Başkan Hasan Öztürk, ?Bu yıl Rahmetli Ali Durmaz abimizin evlatlarının Bursamıza kazandırdığı, Bursamızın hizmetine sunduğu Hilton Bursa da olmanın ayrıca mutluluğunu yaşıyoruz. Gurur duyuyoruz. Kendilerine teşekkür ediyor, Durmazlar ailesinin Bursamıza, ülkemize katkılarının, başarılarının artarak devamını diliyorum.

Bizler işadamıyla, sporcusu ile, öğretmeni ile, mühendisi ile, doktoru ile, emekçisi ile, erkeği ile, kadınıyla, siyasetçisi ile, ülkemizim kalkınmasına en büyük katkıyı koyanlardanız. Türkiyenin gelişmiş şehirlerine baktığıldığında bu çok rahat görebilirler.

Bulgaristanın bu tabloya bakması lazım. Uygulanan asimilasyon politikaları sonucunda neler kaybettiğini görmesi lazım.
Benim gözümle, bugün Türkiye, Bulgaristan açısından yüzyıllarca birlikte yaşamış, çok az bir kısmı bugün bu salonda olan, atalarının yüzyıllarca yaşadığı, doğup büyüdüğü topraklara gönül bağı, özlemi olan, milyonlarca insanın yaşadığı, her alanda en güçlü komşu ve dost ülkedir. İlişkilerin geliştirilmesi gereken ve en kolay olacak ülke de Türkiyedir.

Bizlerin istediği , globalleşen dünyada, insan haklarının tüm anayasalarda ön plana çıkarıldığı, eğitim seviyesinin yükseldiği dünyada, küçülen bu dünyada, AB üyesi Bulgarisatandaki kardeşlerimizin Türk ve Müslüman kimlikleri ile, Bulgaristan ulus devleti için her alanda yerlerini almalarıdır. Her alanda Bulgaristanın, kardeşlerimizin kalkınmasıdır. Bundan sonra bizlerin yaşadığı sıkıntıların, acıların bir daha yaşanmamasıdır. Kültürümüzün, geleneklerimizin doğup büyüdüğümüz bu topraklarda kalmasıdır.

Bunun için kısacası, çocuklarımıza sadece son yüz yılı anlatmayalım artık. Birlikte yaşadığımız 550 yılı da anlatalım. Atalarımız yüzyıllarca kendi değerlerine gösterdikleri sevgi ve saygı ile yaşadığı yılları da.? dedi.

Buluşma yemeğine katılan Mestanlı Belediye Başkanı Akif Akif ?Artık göçlerin durması gerekiyor. Bu göçlerle yetişmiş insanlarımızı kaybettik, kaybediyoruz. Bundan dolayı Balkanlarda yüzyıllarce yaşadığımız topraklarımızda, kimliğimizi, kültürümüzü korumakta zorlanıyoruz. Güçlenen Türkiye ile ilişkilerimiz gelişiyor. Bunların daha gelişmesini, artmasını, buradaki insanlarımızın burada kalmasına katkı sağlayacak yönde çalışmalar istiyoruz.? dedi. Belediye ile beraber gelen bir Cuma Yanı köyü öğrencileri de yemekte okudukları şiirlerle geceye renk kattı.

Birçok dernek ve siyasi parti temsilcilerinin hazır bulunduğu yemeğe AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İl Dernekler Müdürü Osman Dikmen, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu (BRGK) Genel Başkanı Turhan Gençoğlu,(BRGK) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Emin Balkan, Balkansiad Başkanı Naci Şahin ve geçmiş dönem Bursa Milletvekilleri Kemal Demirel, Hayati Korkmaz katılan isimler arasında yer aldı. Özel hazırlanan pastayı Dernek Başkanı Hasan Öztürk, dernek ve siyasi parti temsilcileri ile birlikte alkışlar arasında kesti. Gecede sahne alan yöresel sanatçılarda konuklara keyif dolu anlar yaşattı. Bursa gecelerinin ünlü yorumcusu Hakan Gültepe?nin sunduğu muhteşem müzik ziyafeti ile konuklar doyasıya eğlendiler.