Lisenin 2012 Yılında Yapılan Yeni Binası

Momçilgrad İlahiyat Lisesi üç yıllık meslek lisesi olarak 1991 yılında otuz öğrencisi ile eğitim vermeye başladı. 1993 yılında  Eğitim Bakanlığının kararı eğitim süresi  dört yıla çıkarıldı. 1992 yılında kabul edilen Bulgar eğitim kanunu ve RD-14-72 sayılı yönetmeliğe göre  okul sekizinci sınıfı bitirmiş öğrencilere eğitim vermektedir. Her lise gibi İslam Lisesi de  Eğitim  bakanı Nikolay Vasilev?in  83/ 13.10.1992 sayılı kararı uyarınca resmi lise diploması verme hakkına sahiptir.

Momçilgrad İslam Lisesi sponsorlar tarafından finanse edilmektedir. 1992?den 1995?e kadar okulun sponsoru Diyanet Vakfı?dır. 1995?ten 1998?e kadar okulun sonsorluğunu  Sofya Balkanlar vakfı üstlenmiştir. 1998?in Eylül ayından itibaren Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki anlaşmaya göre  okulun sponsorluğunu yine Diyanet Vakfı üstlenmiştir. Ayni zamanda 1999 yılında Diyanet Vakfı ile Bulgaristan Müftülüğü arasında imzalanan protokol ile  finans ve ortaklaşa işbirliği tespit edilmiştir.

2000/2001 dersyılında Cebel İlçesinin Rogozçe köyünde  Momçilgrad İslam Lisesine bağlı Kız lisesi açılmıştır. Bu okul 2006/2007 dersyılında Momçilgrad kasabasına yerleşmiş ve karma sınıflarda eğitim vermeye başlamıştır.

Şu ana kadar Momçilgrad İslam Lisesini 350 öğrenci bitirmiştir. Bu öğrenciler her türlü yüksek okula girme hakkına sahiptir. Momçilgrad İslam Lisesi mezunları arasında yüksek öğrenimini bitirip yurt içinde ve dışında her alanda başarı göstermektedirler.

Okulumuzu bitiren bazı öğrenciler Kırcali, Benkovski, Çorbaciysko, Haskovo, Momçilgrad, Cebel merkez camilerinde görev almaktadır. Ayrıca Kırcali ve Smolyan Bölge Müftülüklerinde  okulumuz mezunları görev almaktadır.

2006/2007 öğretim yılında  İslam Lisesinde eğitim yedi sınıfta yapılmaktadır.Öğrencilerin toplam sayısı 147 olup bunların 53?ü kız ve 94?ü erkek öğrencidir. Momçilgrad İslam Lisesi ücretsiz pansiyon ve sabah, öğle ve akşam yemeği sağlamaktadır. Personelin toplam sayısı 25 kişi olup 15?i öğretmen onu hizmet personelidir.

Lisede Türkçe, Arapça, Bulgarca ve İngilizce olmak üzere 4 dil okutuluyor. Mezun olan öğrencilere normal lise diplomasıyla birlikte İmam-Hatip diploması verilmektedir. Okul ayrıca, Mestanlı İlahiyat Lisesi, Momchilgrad İslam lisesi adlarıyla da anılmaktadır. Okul müdürü; Sami Süleyman’dır.