Mestanlı Zeybekler Grubu, Yeni Hayat Kültür Merkezine (Nov Jivot) bağlı olarak faaliyetlerini yürüten, 2006 yılında kurulan bir folklor grubudur. Şuan 40 kişi olan grubun kurucusu ve yöneticisi olan Metin Hasan, gruba katılmak için herhangi bir yaş sınırlamasının getirilmediğini belirtiyor. İsteyen her yaştan gönüllü dilerse gruba katılabilmekte.

Mestanlı Zeybekler grubu, Bulgaristan içinde ve dışında bir çok etkiliğe katılmaktadır. Şuana kadar Türkiye’de ; Adana, İzmir, Edirne, İstanbul, Bursa ve daha birçok ilde gerçekleştirilen festivallere katışmışlardır.

 

Bir Azmin Hikayesi, Gelecek Nesillere Haylallerini Bırakmak İsteyen Adam : Metin Hasan

1965 doğumlu olan Metin Hasan, Mestanlı Zeybekler Grubu’nun kurucusu olup halen grupta ki eğitmenliğine devam etmektedir. Aynı zamanda Momçilgrad Belediye Meclis üyesi olan olan Metin Hasan, Mestanlı Zeybekler Grubu’nun kuruluşunu, Ümit Dergisi’ne verdiği röportaj da sempatik ve içten bir tavırla şöyle anlatıyor :

Her insan birşey yapma derdindedir. Arkasında bırakacağı şeyler olsun istiyor. Bazıları çeşme, bazıları ise yol yaptırıyor. Ben sağıma baktım, soluma baktım, adımın anacağı, beni andıracak birşey bulamadım. Gelecek nesillere bir şeyler bırakmak istiyordum. İşte o zaman grubu kurmaya karar verdim, zaten Momçilgrad’da eksik olan bir şeydi. Bölgemizdeki geleneksel oyunlarımızı, düğünlerimizi, folklörümüzü yansıtmak gerekiyordu. Taksi şöförü olduğum için halka çok yakın ilişkilerim vardı, bölgeyi ve bölge insanını da tanıyordum. Bildiğimiz üzere taksiyi genelde yaşlılar kullanır. Onlardan çok şey öğrendim. ”Abla, yenge, teyze ; sizin zamanınızda ne oynanıyordu, nasıl şarkılar söyleniyordu.” diye hep soruyordum. İnsanları taksiyle gidecekleri yerlere ulaştırırken bu gelenekleri birer birer toplamaya gayret ettim. Bölgede ki örf ve adetlerimizi öğrenmeye çalıştım.

 

 

 

 

 

 

İlgili Bağlantılar : Röportaj Sayfası, Bulgarca Tanıtım Sayfası, Oyuncuların Kurmuş Olduğu Site