Benim köyüm Eski Kırcali vilayetinin en gelişmiş ve tarım üretiminin en fazla olan bir ilçe. 1950 yılların sonlarında merkez köy(ilçe) olup 1961 yılında bölgesindeki tüm köylere elektrik döşenmesi tamamlanmıştı.

Nanovitsa

İlçe nüfusu 1500- 2000 civarınfa idi.İlçedeki yatılı okulda 250-300 okuyordu bunlardan 50-60 yatılı. İlçe merkezinde 400 ineklik modern ahır bulunuyordu günlük ortalama 4000- 6000 lt süt üretiliyordu. İlçenin mandırasında nefis peynirler üretilip diğer illere satılıyordu. Tarım üretimini geliştirmek için küçük ölçekli baraj inşa edildi ve yoğun bir şekilde meyve üretimine başlandı. Martençka fabrikası da 25-30 kişi istihdam ediyordu.

Nanovitsa, 1960 yıllarında tütünler helikopter ile ilaçlanıyordu, ilde ilk tütün kurutma fırını kurulmuştu, buday biçiminde insanlar herşeyi birlikte yapıyordu. Kooperarifin makinaları bir gazete fiyatına ite köpeğe satıldı. Bu kişilerde çalışan makinaları hurda demir olarak sattılar benim köyüme çok yazık oldu.Bugün köy olup 442 nufusu var ve büyük bir kısmı işsiz.

31/08/2011 tarihinde geri dönüp baktığımda iktidar sahipleri köyümü talan edip ekonomik altyapısını yok ettikleri açıktır.bu gün bence hesap sorma ve hesap verme zamanı olduğunu düşünüyorum. HÖH’lü kardeşlerim bu konu üzerinde çalışsınlar ekonomik talan olayı başta likvidacionna komisia olmak üzere dertlerini hakim ve savcılara anlatmak zorunda kalcaklar.Saygı ve sevgi ile sizi selamlıyorum.sizin maillerinizi bekliyorum hemşerilerim bu akılsız heriflere gününü gösterelim.Bayramınız mubarek olsun.

Anı Sahibi : Dr. Mithat Gökay

Bu yazı Anılar kategorisinde yayınlanmıştır. Siz de Mastanlı Anılarınızı yollayın.