19 sene önce küçük ama bir o kadar da meşhur olan Mestanlı kasabasından ayrılmak zorunda kaldım. O dönemleri yaşayanlar bilir, gündüz okuldasındır. Bir sonra ki gün okula geldiğinde sınıfından bir kişi daha eksildiğini görürsün ve o arkadaşının sadece gittiğini bilirsin. Nereye gitti, tekrar dönecek mi, o an durumu ne merak edersin ama nafile, o artık gitmiştir. Diğer gün aynı şeyler olur, ne mezuniyet balosu ne birkaç sene sonra tekrar toplanma sözleri, sadece sessizce beklersin ve gün gelir senin de gitme zamanın gelir.

Kimsenin haberi olmadan bir gece aniden çıkıp gidersin herkesin yaptığı gibi, sessizce bırakırsın gezdiğin sokakları, zirvelerine tırmandığın dağları, suyunda yüzdüğün dereleri. Atılırsın gurbet ellerde hayatın taa içine… Günler haftalar olur haftalar aylar, seneler gelip geçer. Bir an nefes almak için duraksadığında bakarsın yaş 35 şairin dediği gibi “Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün.” Rüyalarına girer her akşam küçük kasaba, okulun, sınıfın ve yüzlerini artık zor hatırladığın öğretmenlerin ve de sınıf arkadaşların. İnsanlar iyiliği hatırlamaz, kötüyü asla unutmaz mantığı ile istemeden kırdığın arkadaşını, acaba seni affeti mi, sana kırgın mı hala diye sorarsın kendine.

19 sene sonra döndüm Mestanlı’ya, hep bıraktığım gibi hayal etmiştim. Aynı okul, aynı sinema, spor salonu da orda ve içerisi cıvıl cıvıl, parkın içindeki geyik, sokaklar da aynı ama yanılmıştım her şey değişmişti aslında, farkında olmalıydım çünkü ben de değişmiştim. Giderken iki valizim vardı oysa döndüğümde yaş 35 yolun yarısı, bir eşim ve bir oğlum vardı yanımda. Her şey o kadar değişmişti ki. Rüyalar yanıltmıştı beni…  Sonra bir tanıdık ararsın ama bulamazsın, tek tük yüzde on desen yeridir, herkes atılmış gurbet ellere taa hayatın içine…

Anı Sahibi : Bülent Kahraman

Hakkında :  Beni merak eden sınıf arkadaşlarım ve tanıdıklar varsa, ben Sushevodan (Kıvrıklardan) Bülent 1972 doğumluyum. Beron ve Vaptsarof da okudum ben sizi merak ediyorum. zaferium111@hotmail.com adresime yazabilirsiniz siz de burda kendinizi tanıtırsanız belki sizi merak eden arkadaşlarınız olur.

 

Bu yazı Anılar kategorisinde yayınlanmıştır. Siz de anılarınızı göderebilirsiniz.